Predátor

08.06.2018 – Kde se nejvíce publikuje v predátorských a místních časopisech?

Vědci z CERGE publikovali novou studii/aplikaci, která představuje, kde se nejvíc publikuje v predátorských a místních časopisech.


Photo by Guilherme Cunha on Unsplash

04.06.2018 – Rekonstrukce studovny

Od 18. června 2018 bude naše studovna zavřená. Vystěhujeme všechny knihy a časopisy a pustíme se do největší rekonstrukce za posledních 30 let! Na fotce si můžete prohlédnout malou ochutnávku nové studovny od Ateliéru P.H.A.

Vizualizace rekonstruované studovny


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

04.06.2018 – Sanitární den

První červnové pondělí, 4. 6., máme plánovaně zavřeno. Těšíme se na viděnou zase v úterý 5. června!


autor: João Silas/Unsplash

24.05.2018 – Prezentace ze semináře o autorských právech

Pokud jste nestihli debatu o autorském právu pro akademické pracovníky a pracovnice, nabízíme k pročtení tuto prezentaci.


autor: João Silas/Unsplash

23.05.2018 – Seminář o autorských právech

Zveme vás ve středu 23. 5. 2018 na seminář o autorských právech v akademickém prostředí. Užitečný bude jistě pro všechny pedagogy i pro začínající akademiky. Pozvánka.


Foto: Jake Oates/Unsplash

16.05.2018 – Rektorský sportovní den

Ve středu 16. 5. 2018 je Rektorský sportovní den a knihovna zůstane zavřená. Sportovním týmům, které budou reprezentovat naši fakultu, přejeme hodně zdaru!


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

04.05.2018 – Plánované uzavření knihovny

V pondělí 7. 5. máme plánovaně zavřeno, stejně jako o státním svátku o den později. Těšíme se na viděnou zase ve středu 9. května!


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

27.04.2018 – Plánované uzavření knihovny

Poslední dubnové pondělí máme plánovaně zavřeno, stejně jako o státním svátku o den později. Těšíme se na viděnou zase ve středu 2. května!


Aktovka

16.04.2018 – Tematický večer s Eduardem Štorchem

Zveme Vás do studovny na Podvečer s Eduardem Štorchem. Připomeneme práci tohoto spisovatele a pedagoga a poprvé uvidíte elektronickou verzi Štorchovy knihy Dětská farma. Na digitalizaci se podíleli Ota Svátek a Daniel Pražák z Přírodní školy. Vystoupí také děkan fakulty prof. Nedělka, vedoucí katedry pedagogiky prof. Bendl a vedoucí katedry dějin a didaktiky dějepisu doc. Hnilica. Po akci grilování s Bistrem na dvorku! Pořádáme ve spolupráci s iniciativou Otevřeno a v rámci akce Kniha ti sluší. Pozvánka.


Foto: Cassidy Kelley/Unsplash

11.04.2018 – Končí přístup k Oxford English Dictionary

Připomínáme, že zkušební přístup k Oxford English Dictionary končí 30. dubna 2018. Více informací o dostupných kolekcích naleznete zde.


Logo Agory

09.04.2018 – Beseda a autorské čtení Michala Viewegha

Nejprodávanější český autor Michal Viewegh se ve středu 11. dubna 2018 přijede do naší studovny podělit nejen o své zkušenosti se světem literatury, ale také o úryvky svých děl. Akce začíná v 19.00.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

05.04.2018 – SAGE časopisy v dubnu zdarma

Zajímavá nabídka SAGE: zaregistrujte se a získejte do 30. dubna volný přístup ke všem časopisům SAGE Publishing. Seznam dostupných časopisů.


Velikonoční vajíčka

29.03.2018 – Hezké Velikonoce!

Všem našim čtenářkám a čtenářům přejeme příjemné prožití velikonočních svátků. Za originální velikonoční výzdobu v knihovně patří dík naší kolegyni Květoslavě Panské. Těšíme se na viděnou v úterý 3. dubna 2018!


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

22.03.2018 – Výpadek Scopus

Došlo k celoplošnému výpadku přístupu ke Scopus. Na odstranění problému se pracuje. Pro informace o aktuálním stavu sledujte Portál elektronických zdrojů.


Predátor

19.03.2018 – Prezentace k predátorským časopisům

Prezentace k přednášce „Vyhněte se predátorům, aneb jak dobře publikovat“ je k dispozici zde.


Bentham Science

19.03.2018 – Zkušební přístup k Bentham Science Journals Online

Do 12. 6. 2018 má univerzita zkušební přístup k elektronickým časopisům Bentham Science Journals Online. Pokrývají farmaceutické a biomedicínské obory.


16.03.2018 – Zkušební přístup k časopisům vydavatelství De Gruyter

Do 19. dubna 2018 má univerzita zkušební přístup k elektronickým časopisům vydavatelství De Gruyter. Využijete je při psaní textů humanitního i technického zaměření.


Tibeťanka

16.03.2018 – Zveme na novou výstavu

Ladislava (Lála) Součková se vypravila do Ladakhu. Podívejte se prostřednictvím poutavých fotografií do Léhu, hlavního města Ladakhu, do údolí Markha, ke klášteru Hemis nebo k jezeru Tso Moriri. Výstavu najdete v naší malé galerii cestou do studovny. Pozvánka


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

13.03.2018 – Nové knihy v únoru

Na stránce nové knihy naleznete seznam přírůstků knihovny v únoru.


Foto: Monika Horáková

20.02.2018 – Nabídka vyřazené literatury

Nabízíme za velmi příznivé ceny literaturu vyřazenou z našeho fondu. Pokud vás něco ze seznamu zaujme, neváhejte se ozvat.


Foto: Monika Horáková

19.02.2018 – Vyhněte se predátorům

Knihovna Pedagogické fakulty vás srdečně zve na přednášku Mgr. Lenky Němečkové, Ph. D. s názvem Vyhněte se predátorům, aneb jak dobře publikovat. Přednáška se koná 13. března 2018 od 13 hodin ve Velkém sále v budově fakulty. Pozvánka ke stažení zde.


autor: João Silas/Unsplash

15.02.2018 – Rozcestník elektronických zdrojů

Nabízíme jednoduchý přehled všech on-line databází (plnotextových , faktografických i bibliografických), které máte pro rok 2018 na Pedagogické fakultě k dispozici. Databáze jsou členěny do skupin podle oboru (humanitní vědy, přírodní vědy, právo, ekonomie, sport). Konkrétní plnotextové články – bez ohledu na databázi- můžete jednoduše vyhledat na jednom místě přes vyhledavač UKAŽ.


Dětský koutek

14.02.2018 – Mezinárodní den darování knih

Připojili jsme se k Mezinárodnímu dni darování knih a do dětského koutku naší fakulty zanesli knižní balíček pro malé čtenářky a čtenáře.


Ikona Instagramu

24.01.2018 – Knihovna na Instagramu

Sledujte nás nejen na Facebooku, ale také na Instagramu. Tipy na nejnovější knihy z našeho fondu, pozvánky na akce, info o knihách a časopisech k rozebrání, historické zajímavosti.


foto: Tomáš Tichý

18.01.2018 – Nová výstava fotografií z Islandu

V malé galerii U Knihovny vystavujeme fotografie z Islandu. Jejich autor Tomáš Tichý se dlouhodobě věnuje zobrazování krajiny. Jedná se o v pořadí již třetí výstavu, kterou jsme pro vás připravili. Děkujeme za přízeň! Pozvánka


Kari Shea/Unsplash

15.01.2018 – Výběr e-knih na platformě Pablikado

Knihy v češtině můžete stahovat a číst pohodlně z domova na platformě Pablikado. Stačí použít vaše univerzitní přihlášení.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

09.01.2018 – Nové knihy za listopad a prosinec

Připravili pro vás seznamy nových knih a závěrečných prací, které jsme do knihovny zařadili v měsících listopadu a prosinci.


Foto: Veri Ivanova/Unsplash

03.01.2018 – Končící přístup do ProQuest Central - UK

Ke konci ledna končí předplatné kolekce ProQuest Central. Pokud máte ve svých osobních účtech uloženy záznamy nebo dokumenty, je třeba abyste si je do konce předplatného vyexportovali.


Foto: Cassidy Kelley/Unsplash

03.01.2018 – Přístup k Oxford English Dictionary

Získali jsme přístup k elektronického slovníku Oxford English Dictionary. Přináší ukázky použití slov ve více než 3 milionech spojení z celé oblasti používání angličtiny jak geograficky tak oborově. Další informace nalezenete zde.


30.11.2017 – Věda fotogenická

Na chodbě před studovnou jsme pro Vás připravili novou výstavu. Jedná se o fotografie zaměstnanců Akademie věd ČR.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

31.10.2017 – Zkušební verze Oxford Research Encyklopedias

Do 30. dubna 2018 jsou volně dostupné následující referenční kolekce z řady Oxford Research Encyclopedias od vydavatelství Oxford University Press: African History, Asian History, Business and Management, Climate Science, Criminology and Criminal Justice, Economics, Education, Environmental Science, Global Public Health, Linguistics, Literature, Natural Hazard Science, Neuroscience, Planetary Science, Psychology

Přístup je možný přes portál elektronických zdrojů


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

18.10.2017 – Půjčování literatury ze SAJL

Fond bývalé SAJL v Celetné je opět uvolněn k půjčování. Vzhledem k tomu, že je umístěn v depozitáři, objednává se vždy na následující den (nebo dle dohody). Objednávky se dělají stejně, jako z ostatních depozitářů, tedy u služby v půjčovně.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

05.10.2017 – Změna názvu knihovny

Na základě Opatření děkana č. 29/2017 mění knihovna název z Ústřední knihovna Pedagogické fakulty UK na Knihovna Pedagogické fakulty UK


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

24.08.2017 – Přesun části periodik

Část fondu periodik a encyklopedií byla trvale přesunuta z knihovny v ulici M. Rettigové do budovy Pedagogické fakulty v Brandýse. Více informací naleznete zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

23.06.2017 – Uzavření SAJL v Celetné

Upozorňujeme všechny uživatele služeb ve Studovně anglického jazyka a literatury PedF v Celetné 13, aby si veškerou literaturu, kterou budou potřebovat ke zkouškám v září, vypůjčili do konce června. V srpnu bude studovna z důvodu stěhování knihovního fondu uzavřena.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

03.05.2017 – Portál OpenAIRE

Agregátor otevřeného obsahu z evropských vědeckých repozitářů a časopisů. Portál OpenAIRE nabízí rozsáhlou paletu služeb nad otevřeným obsahem evropských vědeckých repozitářů, archivů a časopisů. V rámci jednoho vyhledávacího rozhraní je možné kromě vědeckých publikací vyhledávat také výzkumná data, projekty, lidi, organizace a poskytovatele dat.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

14.03.2017 – Aktualizace doplňku Citace PRO

Doplněk citačního manažeru Citace PRO pro MS Word byl aktualizován. Nová verze umožňuje například vkládání více zkrácených citací do jedné závorky v textu, nebo automatické přidávání písmen v soupisu literatury u více titulů jednoho autora, které vyšly v jednom roce. Doplněk můžete získat po přihlášení do manažeru Citace PRO.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

20.01.2017 – Zjednodušte si citování s Citace.com

Služba Citace.com připravila videokurz Zjednodušte si citování s Citace.com. Představuje v něm základy citování a práci v citačním manažeru Citace PRO.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

09.12.2016 – Změna podmínek výpůjček

Koncem roku 2016 přecházíme na matici řízení výpůjčního protokolu jednotnou pro všechny knihovny UK. Budou se měnit podmínky pro výpůjční lhůty a zpozdné. Více informací zde.

Prosíme, o prodloužení nebo vrácení Vašich výpůjček, aby se případné pokuty vypočítaly podle stávajících pravidel. Naše knihovna je otevřena do 22. 12. 2016 do 16.00.

Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátku.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

01.12.2016 – Predátorské časopisy ve Scopusu

V listopadu 2016 představili autoři z CERGE-EI studii o predátorských časopisech v databázi Scopus. Studii, prezentaci ze semináře a videozáznam si můžete prohlédnout zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

24.11.2016 – Nové časopisy zpřístupněné v Krameriovi

Zdigitalizované časopisy Škola, Národní škola a Česká škola, které vycházely ve druhé polovině 19. století, byly zpřístupněny v systému Kramerius. Zde si můžete procházet plné texty článků, popřípadě si je stáhnout ve formátu PDF.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

25.10.2016 – Newsletter k Týdnu otevřeného přístupu

Univerzita Karlova se letos opět zapojila do akce Týden otevřeného přístupu (24. – 30. 10. 2016). Newsletter vydaný k této příležitosti naleznete zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

24.10.2016 – Open Access Week 2016

U příležitosti  Open Access Week 2016 připravila Iniciativa otevřeného přístupu AKVŠ ČR novou stránku vimkdepublikuji.cz, která má primárně oslovit publikující autory a pomoci jim ověřit důvěryhodnost zvoleného časopisu. Cílem tohoto nástroje není nabídnout seznam špatných či kvalitních časopisů, ale pomocí tří kroků „Přemýšlím-Prověřím-Publikuji“ chceme provést autory důkladným vyhodnocením, zda si oni vybrali správný časopis pro publikování své práce.

Stránka je českou verzí mezinárodní kampaně Think.Check.Submit., za kterou stojí organizace ALPSP, DOAJ, INASP, ISSN, LIBER, OASPA, STM, UKSG a individuální vydavatelé.

Informační leták


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

06.10.2016 – Deskové hry ve studovně

Hrajete rádi deskové a společenské hry? Několik zajímavých her si můžete nyní vyzkoušet ve studovně. Více informací zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

23.09.2016 – Kniha Otevřený přístup k vědeckým informacím volně ke stažení

Kniha Otevřený přístup k vědeckým informacím: současný stav v České republice a ve světě, která vyšla v květnu letošního roku, již byla rozebrána. Nyní je díky podpoře Ústřední knihovny VUT v Brně dostupná v elektronické verzi zdarma a volně pod licencí Creative Commons CC-BY.

Stahujte zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

22.09.2016 – Bibliobox

Ústřední knihovna zavádí novou službu – vracení knih prostřednictvím Biblioboxu, který je umístěn vedle recepce ve vstupní hale fakulty v ulici Magdalény Rettigové 4.

Vracení knih je možné vždy během provozní doby fakulty.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

22.09.2016 – Kopie na vyžádání

Knihovna nabízí novou službu, kopie na vyžádání. Služba zatím běží ve zkušebním provozu, více informací naleznete v návodu.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

21.09.2016 – Informační odpoledne

Ústřední knihovna pořádá informační školení pro studenty prvního ročníku studia.

  • Centrální katalog knihoven UK, jak v něm vyhledávat a na co dávat pozor
  • uživatelské konto a k čemu slouží
  • elektronické zdroje (databáze, e-časopisy, e-knihy atd.)
  • studovna a co v ní najdete
  • prohlídka zázemí knihovny
  • … a vše, o co se budete zajímat a na co budeme umět odpovědět :–)

Přihlašovací formulář naleznete zde


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

14.09.2016 – Nové knihy v srpnu

Na stránce nové knihy si můžete prohlédnout seznam knih a kvalifikačních prací, které byly zařazeny do fondu knihovny v průběhu srpna.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

27.06.2016 – Otevírací doba v průběhu letních prázdnin

V období letních prázdnin bude omezená provozní doba Ústřední knihovny. Více podrobností zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

10.06.2016 –

Národní srovnání vědeckého publikačního výkonu akademie věd české republiky: kvantita vs. kvalita a spoluautorství

Studie mapuje podíl AV ČR na časopiseckém publikačním výkonu České republiky zachyceném v databázi WoS. Srovnání zahrnuje nejen podíl na celkovém publikačním výkonu, ale také podíl na špičkovém publikačním výkonu, tedy publikacích ve špičkových časopisech oborů na základě jejich ohlasu v akademickém světě.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

09.06.2016 – Online semináře EBSCO

Jelikož na univerzitní půdě právě probíhá zkouškové období, rádi bychom zareagovali a pomohli studujícím a dalším uživatelům databází EBSCOhost lépe se zorientovat ve Vašich elektronických zdrojích EBSCO a najít efektivně takové dokumenty, které odpovídají přesně Vašim informačním potřebám. Proto si Vás dovolujeme pozvat k účasti na některém z našich online seminářů, které pořádáme. Účast na kterémkoliv je zdarma.

Více informací


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

29.04.2016 – Sanitární den 2.5. 2016

V pondělí 2.5. 2016 je celá Ústřední knihovna z provozních důvodů zavřená – sanitární den.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

28.04.2016 – Přednáška k 160. výročí narození Sigmunda Freuda

Ústřední knihovna PedF UK srdečně zve na společnou přednášku k 160. výročí narození Sigmunda Freuda: doc. PhDr. Miloš Kučera, CSc. „Pudová struktura lidského těla“ a doc. PhDr. Vladimír Chrz, Ph.D. „Poetická struktura lidské mysli“. Akce se uskuteční 10. května 2016 od 16:30 hodin ve studovně Ústřední knihovny, Magdalény Rettigové 4.

Plakát


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

07.04.2016 – William Shakespeare - nadčasové dílo muže své doby

Ústřední knihovna PedF UK srdečně zve na přednášku při příležitosti 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara „William Shakespeare – nadčasové dílo muže své doby“, kterou přednese v českém jazyce doc. PhDr. Petr Chalupský, Ph.D. Přednáška se uskuteční 20. dubna 2016 od 17.00 ve studovně knihovny, Magdalény Rettigové 4.

Plakát


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

05.04.2016 – Pozvání na výstavku publikační činnosti pracovníků fakulty

Výstavka publikační činnosti pracovníků fakulty se koná ve studovně knihovny v Rettigové 4 ve dnech 5.-11.4. 2016.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

05.04.2016 –

Do fotogalerie byly přidány snímky z akce Mezi didaktikou a houslovým doprovodem Ondřej Hník.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

18.03.2016 – Otevírací doba 24.3. 2016

Ve čtvrtek 24.3. 2016 bude z provozních důvodů celá Ústřední knihovna otevřena pouze do 16.00.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

17.03.2016 – Mezi didaktikou a houslovým doprovodem

Ústřední knihovna PedF UK srdečně zve studenty a další zájemce na autorské čtení Ondřeje Hníka s besedou a hudebním doprovodem. Autorské čtení bude proloženo houslovou hudbou Marie Dunovské (studentka oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ) a jejích přátel.

31.března 2016 od 16.30 hodin ve studovně v Magdalény Rettigové 4.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

16.02.2016 – Spuštění discovery systému UKAŽ

Byl spuštěn celouniverzitní vyhledávač informačních zdrojůUkaž“, který dokáže v jediném rozhraní prohledávat téměř všechny univerzitní elektronické zdroje a všechny tištěné dokumenty umístěné v knihovnách UK (přehled indexovaných zdrojů).

Další informací naleznete na webu Ústřední knihovny UK, k dispozici je také návod.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

15.02.2016 – Výročí Přemysla Pittra

15.2.2016 uplyne 40. let od úmrtí humanisty, pedagoga, sociálního pracovníka a protestantského kazatele, Přemysla Pittra (1895-1976). Neměl by být zapomenut zejména pro tzv. „Akci zámky“, během které se svými spolupracovníky v letech 1945-1947 pečoval o více než 800 dětí z koncentračních táborů a německých dětí z táborů internačních. Více zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

02.02.2016 – Webinář Digitální knihovna ve Vašem počítači

Společnost Ebsco v únoru pořádá webináře, kterých se zdarma může kdokoliv zúčastnit. Tentokrát bychom Vás rádi pozvali k některému z webinářů zaměřených na problematiku elektronických knih, EBSCO eBooks, kde se mimo jiné dozvíte, jak stahovat eKnihy do počítače a čtečky, zaměříme se také na novou aplikaci EBSCO eBooks App a ukážeme si, jak nastavit počítač ke stahování eKnih.

Pátek, 5. 2. 9:00 Registrace
Pondělí 8. 2. 10:00 Registrace

Předpokládaná délka webináře: 40 min

V případě Vašeho zájmu o více informací nás prosím kontaktujte zde: psynek@ebsco.com.

Tutoriál, který Vás provede připojením k webináři a nastavením Vašeho audio zařízení najdete pod tímto odkazem.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

29.01.2016 – Discovery systém EDS

Discovery EDS umožňuje všem studentům, pedagogům a zaměstnancům Univerzity Karlovy v Praze prohledávat všechny relevantní informační zdroje na jednom místě v jednom vyhledávacím rozhraní – knihovní katalog, univerzitní repozitář a valnou většinu všech licencovaných databází předplácených na UK. Discovery EDS od příštího semestru nahradí dosavadní paralelní vyhledávač MetaLib. Discovery systém se tím stane hlavním vyhledávacím nástrojem UK.

Discovery EDS je v současné době provozován ve zkušebním režimu, ostrý provoz discovery bude zahájen 15. února 2016.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

27.01.2016 – Zveme na výstavu

Komu asi patřila? Knihy a jejich lidé – sběratelé i nepřátelé

Odhalte s námi osudy knih i celých knihoven významných osobností

Co si zapisovali do svých knih umělci, politici, učenci nebo šlechta? Jaké knihy sbírali a četli? Komu je věnovali a co obdarovaným v knihách přáli? Jaké byly osudy knih a knihoven po jejich smrti? Na všechny tyto otázky hledá odpovědi připravovaná výstava Komu asi patřila?.

České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1. Do 6.3. 2016.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

26.01.2016 – Dny Horizontu 2020 na Univerzitě Karlově v Praze

Termín konání: 23. – 25. února 2016. Na programu jsou např. zkušenosti s řešením projektů H2020 v Oxfordu, představení úspěšných projektů ERC (ve spolupráci s TC AV ČR). Pro mladé vědkyně a vědce je ve spolupráci s nizozemským partnerem Yellow Research připraven trénink na psaní žádostí o individuální zahraniční stáže ve výzvách Marie Skłodowska-Curie Actions. Více informací zde.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

21.01.2016 – Citace PRO na PedF

Bude to již rok, co fakulta zakoupila licenci citačního manažeru Citace PRO. Zaměstnanci a studenti tak mají možnost bezplatně tento citační generátor a manažer využívat. Služba je přístupná z Portálu elektronických zdrojů nebo z www.citacepro.com přes institucionální autentizaci. Více informací zde.

Pro zájemce z řad studentů i zaměstnanců nabízíme prezentace pro seznámení s funkcemi manažeru. Termíny vypíšeme podle zájmu a potřeby zájemců. Zároveň jsou možné i individuální konzultace. Kontakt: martina.ruzickova@pedf.cuni.cz.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

12.01.2016 – Služba Rozečti.se je dostupná ve studovně

Rozečti.se je služba pro výuku rychlého čtení, můžete jí vyzkoušet ve studovně PedF UK.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

21.12.2015 – Otevírací doba 21. a 22. 12.

V pondělí 21. a v úterý 22. prosince bude otevírací doba studovny i výpůjčního protokolu 8.00–16.00


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

03.12.2015 – Předvánoční autorské čtení prof. PhDr. Anny Hogenové, Csc.

Ústřední knihovna PedF UK srdečně zve studenty a další zájemce na předvánoční autorské čtení. Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. seznámí návštěvníky se svou poslední knihou Fenomenologie a postmoderna, k níž zároveň podá i odborný výklad. Setkání se uskuteční 14. prosince 2015 od 17 hodin ve studovně knihovny.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

14.10.2015 – Výstava výběru publikací profesora Zdeňka Heluse

Ve studovně jsme připravili doprovodnou výstavu k celostátní konferenci Retrospektiva a perspektiva osobnostně orientovaného pojetí výchovy v teorii a praxi, která se koná na počest jeho životního jubilea. Zhlédnout ji můžete do úterý 20.10. 2015.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

30.09.2015 – ANKETA - Název vyhledávací služby na UK

Vyhledávací služba discovery je univerzálním prohledávačem elektronických i tištěných informačních zdrojů. Poprvé v historii bude na UK možno prohledávat z jednoho místa a najednou:
– placené elektronické informační zdroje i se zpřístupněním plných textů
– centrální katalog všech knihoven UK
– repozitář UK – publikační činnost pracovníků UK
U nás i ve světě je zvykem službu pojmenovat vlastním názvem a my jsme se rozhodli, že dáme i vám šanci podílet se na výběru toho nejlepšího názvu, protože jde o službu právě pro studenty UK!.
Své nápady můžete navrhnout na webu Knihovny UK.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

30.09.2015 – International Open Access Week 2015

Knihovna UK se zapojuje do mezinárodní akce na podporu otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu ve dnech 19.–25. října 2015. Během Týdne otevřeného přístupu proběhne na Univerzitě Karlově několik akcí spojených s otevřeným přístupem.
Pondělí 19. 10. v 18:00. PedF, R016. Promítání filmu: Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze.
Úterý 20. 10. od 10:00. RUK. Přednáškový cyklus.
Středa 21. 10. v 17:00. PřF. Disputace o Open Access.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

25.09.2015 –

Výpůjční protokol v Rettigové 4 bude od 1.10. 2015 otevřen:
Po: 8.00–16.00
Út až Pá: 8.00–17.00


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

16.09.2015 – Informace pro zaměstnance a doktorandy

V rámci Open Access Week pořádá Ústřední knihovna PedF ve spolupráci s ÚK UK praktický seminář o základních principech otevřeného publikování výsledků vědecké práce (jak a kde publikovat v Open Access, otevřené časopisy, otevřené repozitáře). Zveme vás ve čtvrtek 22.10. 2015 od 14 do cca 16 hodin do místnosti M204 v Myslíkově ul. 7. Seminář povede a otázky zodpoví Mgr. Tereza Simandlová z Ústavu vědeckých informací 1. LF UK. Zájemci o téma z řad pedagogů a doktorandů přihlaste se prosím do 20.10. 2015 na e-mailu martina.ruzickova@pedf.cuni.cz.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

31.08.2015 – Informační odpoledne v Ústřední knihovně PedF UK

Ústřední knihovna pořádá úvodní školení práce s knihovními a informačními zdroji pro (nejen) studenty prvních ročníků. Více informací naleznete v letáku. Pro přihlášení použijte formulář.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

21.05.2015 –

Národní slavnosti “Jan Hus – Evropan nové doby” k letošnímu 600.výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici jsou pořádány spolkem Jan Hus 600. Partnery jsou mimo jiné i Univerzita Karlova a ČVUT. Více informací o slavnostech najdete na www.janhus600.cz.


Foto: Kimberly Farmer/Unsplash

21.04.2015 –

Nahlédněte do databáze starých tisků z fondu Ústavu T.G. Masaryka, má již 4050 záznamů, tj. asi 35 % celé sbírky. Databáze je přístupná v angličtině, češtině i ve francouzštině.